Mýto pod Ďumbierom leží na južnom svahu strednej časti Nízkych Tatier v údolí Štiavničky. Hlavnou devízou projektu Apartmány Zapače je výborná dostupnosť do lyžiarskych stredísk. Najbližšie lyžiarske stredisko je vzdialené 200 metrov od budovy a disponuje štvorsedačkovou lanovkou. Jasná – najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku, je vzdialená 10 minút autom.

Výhodná poloha otvára návštevníkom krásnu panorámu, ktorej vládne Veľký a Malý Gápeľ. Skvelým výletným miestom je dolina Štiavničky s minerálnym prameňom. Pôvodná osada bola založená baníkmi, ktorí tu ťažili pre kremnickú mincovňu drahé kovy.

Dominantami dnešnej obce sú rímsko-katolícky kostol Sv. Mateja spolu s evanjelickým kostolom a kaplnka z 19. storočia. V lete je Mýto pod Ďumbierom skvelým východiskovým bodom pre cyklo a pešiu turistiku po okolí. Zaujímavými výletnými cieľmi sú napr. Jaskyňa mŕtvych netopierov a Bystrianska jaskyňa. V zime sa ponúka niekoľko zjazdoviek, z ktorých najbližší je priamo v obci, ďalšie sa nachádzajú na Chopku a Čertovici.

Aktuality z Mýta pod Ďumbierom História Mýta pod ĎumbieromMýto Ski & Bike Park

Mýto Ski & Bike Park sa nachádza priamo v Mýte pod Ďumbierom. Pôvodne iba lyžiarske stredisko funguje od roku 2019 aj v letnej sezóne, ako bike park. Lyžiarske stredisko v zime ponúka sedem zjazdoviek od ľahkých po stredne ťažké, päť vlekov a sedačkovú lanovku. Súčasťou je aj lyžiarska škola, požičovňa a servis lyží.

V letnej sezóne ponúka deväť trás pre bicykle, od nenáročných trailov a cyklotrás až po náročné traily s klopenými zákrutami a skokmi. Okrem toho v lete poskytuje aj rodinné atrakcie, napr. tubing, maxi trampolínu či mini ZOO.


Jasná Nízke Tatry

Stredisko Jasná Nízke Tatry, ktorého súčasťou je hora Chopok, je najväčšia lyžiarska aréna na Slovensku a nachádza sa len 10 minút od Mýta pod Ďumbierom.

Jasná ponúka viac ako 50 km upravených zjazdoviek rôznych obtiažností, vhodných pre začiatočníkov, rodiny s deťmi, pokročilých lyžiarov aj na organizovanie pretekov svetovej úrovne.

Aj v lete sa tu nebudete nudiť. V rámci strediska nájdete množstvo aktivít, ako napríklad obrie trampolíny, bungee trampolíny, člnkovanie alebo požičovňu elektrických bicyklov.
Evanjelický kostol

Evanjelický kostol v Mýte pod Ďumbierom je jednoloďová klasicistická stavba s polkruhovým uzáverom presbytéria a predstavanou vežou z rokov 1823–1825.

Stavba prešla obnovou v roku 1932, veža pochádza z 20. storočia. Interiér je zaklenutý pruskými klenbami. Oltár je neoklasicistický s obrazom Ježiš v Getsemanskej záhrade z roku 1905 od A. Štollmanna.

Pamiatkovo chránený je aj objekt evanjelickej fary a evanjelickej školy.


Zdroje:
Slovenske.cz
Mýto Ski & Bike
Jasná Nízké Tatry
Stránky obce Mýto pod Ďumbierom
Wikipedia

Fotogaléria